Anasayfa » Mynet Sohbet » İŞSİZLİK

İŞSİZLİK

1 Şubat 2014  |  Yazar: aDMiN  |  Yorum Yok  |  652 views kez okundu
Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylas FriendFeed'de Paylaş İŞSİZLİK

Günümüzün en büyük sorunlarından biri de işsizliktir.Teknoloji ilerledikçe işleri makineler yaptıkça işsizlik oranı çığ gibi büyüyor.Eskiden ekmek aslanın ağzında derlerdi.Şimdi ise midesinde.Okuyorsun diploman oluyor ki ona rağmen iş bulman çok zor.Nüfus arttıkça işsizlik artıyor.İşsizlik sadece Türkiye’nin sorunu değil hemen hemen tüm dünya ülkelerinin sorunudur.

İşsizlik sorunu ben kendimi bildiğimden beri var,hep de olacaktır bence.Okuyan geçlerimize nasıl istihdam yaratılsınki?Her yıl binlerce insan mezun olup diplomasını alıyor.Mesela öğretmen alıncak atamalar yapılcak.Yüz öğretmen alıncak diyelim bin kişi başvuruyor,geri kalan dokuz yüz kişi atanamıyor.

İşsizliğin en yaygın sebeplerinden biri geçici çalışılan işlerin bitmesidir. Öreneğin;bazı işler mevsimseldir.Mevsimi geçtiğinde o işi yapamazsınız. İşyerinin kapatılması,iflas etmesi,işverenin işten çıkarması da işsizliğin sebepleri arasında yer alır.Şehirlerde işsizlik köylere oranla daha çoktur.

İşsizliğin insan  üzerinde yarattığı sıkıntı ve sorunlar da oldukça fazladır.İşsizlik yüzünden işçide çalışma isteği kaybolur,tembelleşir,çevresindeki kişileri ailesinide etkiler.Sürekli işsizlik kişinin psikolojisinide etkiler.İnsanlar işsiz kaldığında maddi sorun gündeme geldiği için bu duruma tahammül edemezler.İş bulamayanların en başında öğretmenler geliyor,atanamıyorlar çünkü.

Ülkelerin ekonomilerinin işsizlikten etkilenmemeleri için doğru politikalar yürütülmelidir.İnsanların kapasitelerine göre iş bulabileceği zeminler hazırlanmalıdır. İnşallah işsizlerin iş bulabileceği güzel günler gelir…

 

Facebok'ta Paylaş

Benzer Yazılar

Etiketler:
avatar

Bu yazı hakkında birşeyler demek ister misiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>