Anasayfa » Güncel Haberler » Ukranya Lideri Rusya’ya Savaş Açıyor

Ukranya Lideri Rusya’ya Savaş Açıyor

28 Şubat 2014  |  Yazar:   |  Yorum Yok  |  706 views kez okundu
Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylas FriendFeed'de Paylaş Ukranya Lideri Rusya’ya Savaş Açıyor

images (1)Ülkenin yeni liderleri uçucu Kırım yarımadasında herhangi bir saldırıya karşı Rusya’ya bir künt uyarı olarak Ukrayna’nın devrik Moskova yanlısı cumhurbaşkanı gizleme beş gün meydan okuyan Perşembe ortaya çıktı.

Endişeli Batılı hükümetler özerk cumhuriyette hükümet binalarını ele muharebe yorgunluklar Kremlin yanlısı silahlı onlarca sonra Kırım’da “tehlikeli” durumu hakkında korkularını dile ve gerginlikleri tırmandırmaya değil, Moskova ile yalvardı.

Moskova’da Haber ajansları kaçak Başkanı Viktor Yanukoviç hafta sonu Ukrayna kaçan yana ilk kez kamuoyu görünüşte Cuma günü Rusya’da bir basın toplantısı yapacağını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova eski Sovyet devleti ile sınırı yakınlarındaki çırpıda muharebe hazırlık tatbikatları sipariş Ukrayna’nın üç aylık soğukluk sonucunu tesir için askeri gücünü kullanmaya olabileceğini Çarşamba endişeleri körükleniyor etmişti.

Geçici başkan Oleksandr Turchynov “askeri saldırı olarak kabul edilecek” Kırım’da kendi Karadeniz üslerinden dışarı parlamentoya Rus askerlerinin herhangi bir hareketi anlatarak yanıt verdi.

Yanukoviç eski usta Rusya ile yakın ilişkiler lehine bir AB ticaret anlaşması hendek şok karar zaman onun 1991 yılındaki bağımsızlık ilanından bu yana Ukrayna’nın en kanlı kriz Kasım ayında patlak verdi.

Yanukoviç – Kiev katliamın bir hafta sonra görevden yaklaşık 100 kişi hayatını kaybetti – o hala başkan olarak kendini izlendi Rus haber ajansları anlatarak sessizliğini bozdu.

25 Mayıs başkanlık seçimlerini kadar – bir Ruslaşmış doğu ve Avrupa yanlısı batı arasında parçalanmış – Ukrayna Yanukoviç devirip milleti yönlendirmek olacak genç politikacılar yeni bir marka ile ekibi değiştirerek geri Batı’ya doğru belirleyici bir salıncak almak için ortaya çıkmıştır .

Parlamento ezici başbakan olarak muhalefet simgesi Yulya Timoşenko en müttefiki Arseniy Yatsenyuk doğruladı ve onun denenmemiş ama güçlü Batı yanlısı hükümetin makyaj onayladı.

“Ukrayna paramparça ediliyor,” hatırlanmış Yatsenyuk söyledi.”Ancak Ukrayna Avrupa’daki geleceği görüyor. Biz Avrupa Birliği’nin bir parçası olacaktır.”

- Rusya’nın Kırım üzerindeki bayraklar -

Moskova üstünlüğü destekçileri araba ve otobüs ile doğal yarımadası genelinde akın gibi Rus üç renkli bölgesel başkenti Simferopol Kırım parlamento ve hükümet binaları üzerinde uçuyordu.

Özerk bölgenin başbakanı Anatoliy Mohilyov 50 kadar silahlı adam binaları ele geçirmiş ve gidiş içinde hükümet işçileri engelleyen AFP’ye verdiği demeçte.

Fakat selefi Sergiy Kunitsyn onun yerel rehber baskın çıkıyor dedi Kiev milletvekillerine hitaben “… keskin nişancı tüfekleri yaklaşık 120 iyi eğitimli silahlı ve onları bir ay yetecek kadar cephane taşıyan.”

Ayrıca 25 Mayıs – - “mevcut anlaşma ve sözleşmelerin temelinde Ukrayna içinde ulusal egemenlik” Kırım vereceğini silahlı hızla bölgesel bir referandum evreleme onaylı milletvekillerine de izin kapılarını açtı.

Milletvekilleri bölgenin hükümeti terhis ve ağır Rus yanlısı parlamentoya yetkilerini teslim etti.

Onlar da Mohilyov yerine “başbakan” olarak Kırım’ın Rus Birlik partisi üyesi Sergiy Aksyonov atandı.

Soğukluğa uluslararası tepkisi hızlı ve Rusya’nın ezici kritik oldu.

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel Moskova bazı 150,000 asker olduğuna inanılmaktadır askeri tatbikatlar konusunda şeffaf olması gerektiğini söyledi.

“Ben yanlış olabilir adımlar atmaya ya da yanlış hesap yol değil onları çağırıyorum,” diye NATO kafa Anders Fogh Rasmussen tarafından yankılandı yorum dedi.

Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski – Ukrayna’nın nihai AB üyeliğine güçlü bir savunucusu – Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı “ciddi endişe” dile ederken, Kırım’da “çok tehlikeli bir oyun” uyarısında da elçiler göndererek söyledi.

Ancak Moskova Karadeniz filosu Ukrayna ile mevcut antlaşmalar “sıkı sıkıya bağlı kalarak” söyleyerek yanıt verdi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Rus mevkidaşı Sergey Lavrov, Moskova Kırım hükümet binaları fırtınası arkasında değildi ve “Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saygı olacak” anlattıklarını söyledi.

- Yanukoviç Rusya’da konuşmak -

Yanukoviç – ölümcül protestolar üzerine “toplu cinayet” için istedim – yaygın olarak onun iki oğlu ile Kırım’da saklanıyor girmiş inanılan olmuştu.

Ama Rus televizyon 63 yaşındaki Moskova yakınlarındaki bir hükümet sağlık tesisi saklandığını Çarşamba günü geç saatlerde bildirdi.

Yanukoviç ifadesi Perşembe onun nerede olduğunu ifşa ama o söyledi vermedi “(onun) kişisel güvenliğini sağlamak için Rusya Federasyonu sormak zorunda.”

Moskova’nın üç ana ajanslar o 1300 GMT Cuma günü Rostov-on-Don güneybatı kentinde bir basın toplantısı verecek diyerek gibi Yanukoviç maiyeti bir kaynaktan alıntı.

İsviçre o İsviçre bankalarında sahip olabilecek herhangi bir para dondurmak için hazırlanmıştır Perşembe söyledi.

Bu Yanukoviç kendisi İsviçre’de para olup olmadığı belli değildir, fakat onun 40 yaşındaki oğlu Olexander geç 2011 yılında Cenevre’de yaptığı Yönetimi Varlık Şirketi (MAKO) bir şubesini açtı.

O İsviçreli haftalık L’Hebdo göre, son üç yılda yaklaşık yarım milyar dolar (yaklaşık 365.000.000 €) bir kişisel servet topladı.

Onun çakıltaşı bildirildi o ülkenin kömür üretiminin neredeyse yarısını kontrol, ve elektrik üretim ve dağıtım üçüncü etrafında.

Ukrayna’nın yeni liderler arada Putin Yanukoviç söz bir 15 $-milyar dolarlık kurtarma paketini dondurmak Moskova’nın kararı muzdariptir.

Kiev Batı olarak yardım kadar $ 35 milyar dolar istedi ve bu yıl devlet borç ödemelerinin 13 milyar dolar borcu var – devlet rezervleri dolardan 18 milyar çekmiş bir ülkede büyük bir miktar.

Yerel para birimi, bir felaket varsayılan kaygıları üzerine dolar Perşembe karşısında rekor düşük neredeyse yüzde 10 düştü.

Kerry kredi garantisi 1 milyar dolarlık hızlı teslimat sözü verirken Kiev liderlik bazı rahatlama kazandı.

Kerry, AB 46 milyon insanın ulus için bazı 1500000000 $ değerinde kredi garantisi bakıyordu dedi.

Herhangi bir yardım muhtemelen çünkü ağrılı yapısal değişiklikler yapmak için Yanukoviç ret yardım programı donmuştu Uluslararası Para Fonu tarafından denetlenen bir mekanizma aracılığıyla akıttığını olacaktır.

IMF Başkanı Christine Lagarde, bir “yetkilileri ile ön diyaloğu” başlatmak için önümüzdeki günlerde Kiev’de bir inceleme heyeti gönderme Perşembe verdi.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, AB muhtemelen “aynı miktarda etrafında” vaadinde Washington’ın örneğini takip edecek öncesinde Cuma günü Lagarde ile bir toplantı söyledi.

Facebok'ta Paylaş

Benzer Yazılar

Etiketler: , , ,
avatar

Bu yazı hakkında birşeyler demek ister misiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>