Anasayfa » Güncel Haberler » MGK’dan Dağa Kaçırılan Çocukların Annelerine Destek Kararı

MGK’dan Dağa Kaçırılan Çocukların Annelerine Destek Kararı

27 Haziran 2014  |  Yazar: aDMiN  |  Yorum Yok  |  648 views kez okundu
Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylas FriendFeed'de Paylaş MGK’dan Dağa Kaçırılan Çocukların Annelerine Destek Kararı

5 saat süren MGK toplantısının gündeminde “PKK’nın kaçırdığı çocukların durumu ve annelerinin çabası” yer aldı.

0

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül‘ün başkanlığında Çankaya Köşkü‘nde yapılan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı, 5 saatin ardından sona erdi.MGK Toplantısında öne çıkan gündem maddelerinden biri de, “çocuğuPKK tarafından kaçırılan annelerin çabaları” oldu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül‘ün başkanlığında Çankaya Köşkü‘nde yapılan Haziran ayı olağan MGK toplantısının ardından yazılı bir bildiri yayımlandı. Bildiride, “Halkımızın huzur ve güvenliğini tehdit eden eylemler ile bunlara karşı alınan ve alınması planlanan tedbirler ayrıntılı olarak görüşülmüş, çözüm sürecinde gelinen aşama değerlendirilmiştir. Bu kapsamda, terör örgütünce dağa kaçırılan çocukların durumu üzerinde önemle durulmuş, annelerin çabaları takdirle karşılanmıştır. Ayrıca, devlet içindeki illegal yapılanmalara yönelik olarak yürütülen adli ve idari işlemler hakkında Kurul’a bilgi sunulmuştur” denildi.

TOPLANTI GÜNDEMİ

Toplantıda, çözüm sürecinde gelinen aşamanın değerlendirildiği, bu kapsamda terör örgütünce dağa kaçırılan çocukların durumu üzerinde önemle durulduğu, annelerin çabalarının takdirle karşılandığı bildirildi.

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının ardından yayımlanan bildiride, “Terör örgütünce dağa kaçırılan çocukların durumu üzerinde önemle durulmuş, annelerin çabaları takdirle karşılanmıştır. Ayrıca, devlet içindeki illegal yapılanmalara yönelik olarak yürütülen adli ve idari işlemler hakkında Kurul’a bilgi sunulmuştur” ifadelerine yer verildi.

IRAK’TA ALIKONULAN TÜRKLER DE ELE ALINDI

Bildiride Irak‘taki gelişmelerle ilgili olarak ise “Irak’ta baş gösteren ve ülkenin geniş bir kısmını etkileyen olumsuz gelişmeler, Türkmen soydaşlarımızın durumu da dahil olmak üzere tüm boyutlarıyla ele alınmıştır. Giderek mezhep temelli bir çatışma ortamına dönüşme eğilimi gösteren şiddet olaylarının bölgemize yansımaları müzakere edilmiş, ülkenin toprak bütünlüğünün ve siyasal birliğinin korunması için Irak halkına desteğimizin devam edeceği belirtilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Irak‘ta alıkonulan Türk vatandaşlarıyla ilgili olarak ise bildiride, “Bu ülkede tutulmakta olan Musul Başkonsolosluğumuz personeli ve şoförlerimizin durumları gözden geçirilmiştir” denildi.

“SURİYE’DEKİ DURUM Irak‘TAKİ GELİŞMELERLE BAĞLANTILI OLARAK DEĞERLENDİRİLDİ”

Bildiride yer alan bir diğer husus ise Suriye’deki iç savaş oldu. Bildiride, “Suriye’deki çatışma ortamının ülkemizin ve bölgemizin güvenlik ve istikrarına yönelik etkileri, Irak‘taki gelişmelerle bağlantılı olarak değerlendirilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Bildiride son olarak, “Türkiye-Afrika askeri ilişkileri görüşülmüş, Barbaros Türk Denizi Görev Grubu’nun Afrika seyri hakkında Kurul’a bilgi sunulmuştur” denildi.

PARALEL YAPIYLA MÜCADELE

MGK‘nın Nisan ayı toplantısının bildirisinde Gülen cemaati işaret edilerek, “Ulusal güvenliğimizi tehdit eden yapılanmalar ve bunlara yönelik olarak alınan tedbirler değerlendirilmiştir” denilmişti. Dünkü bildiride, paralel yapılanmaları karşı operasyon yürütüldüğünün işareti olarak algılanan daha ileri ifadeler yer aldı. Bildiride, “Devlet içindeki illigal yapılanmalara yönelik olarak yürütülen adli ve idari işlemler hakkında kurula bilgi bunulmuştur” ifadesi dikkat çekti.

Bu ifade, devlet tarafından Gülen cemaatinin paralel yapı iddialarına neden olan yapılarına karşı devlet tarafından hem idari boyutu hem de adli boyutu olan entegre bir operasyonun yürütülmekte olduğu yorumlarına neden oldu.

 

Facebok'ta Paylaş

Benzer Yazılar

Etiketler:
avatar

Bu yazı hakkında birşeyler demek ister misiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>