Anasayfa » Güncel Haberler » Kırmızı Fularlı Kız Kandil’de Neden Dağa Çıktığını Anlattı

Kırmızı Fularlı Kız Kandil’de Neden Dağa Çıktığını Anlattı

27 Haziran 2014  |  Yazar: aDMiN  |  Yorum Yok  |  1.072 views kez okundu
Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylas FriendFeed'de Paylaş Kırmızı Fularlı Kız Kandil’de Neden Dağa Çıktığını Anlattı

“Kırmızı fularlı kız” Ayşe Deniz Karacagil’in, Kandil’deki ilk görüntüsü ortaya çıktı. Karacagil, görüntülerde neden dağa çıktığını anlattı.

0

Gezi eylemleri sırasında ‘kırmızı fularlı kız’ olarak bilinen ve 98 yıl hapis cezasıyla yargılandığı sırada PKK‘ya katılarak dağa çıkan Ayşe DenizKaracagil Sterk tv’ye konuştu. Dağda “Destan Yörük” kod adını kullananAyşe Deniz PKK kampından ilk yayınlanan görüntülerde neden dağa çıktığını anlattı.

PKK’YA NEDEN KATILDI

Arayışının Gezi eylemleriyle derinleştiğini vurgulayan Ayşe Deniz “Aileden gelen bir Yörüklük var. Sistemin dayattığı bir yaşam çizelgesi var. Oku, iş sahibi ol, evlen, mülkiyet edin… Bunu sorgulamaya başladım.” dedi. Gençliğe seslenen Ayşe Deniz “Bütün gençliğe şunu diyebilirim ki duymadığınız o sesleri duymaya çalışın. Duymanızı istemeyenler var. Kulaklarınızın önüne dikilen duvarları yıkın.” dedi.

Kürt sorununa ezberlerle bakılamayacağını vurgulayan Ayşe Deniz“Doğuda bir şeyler oluyor diye söylenir hep ama gelip bakmıyoruz. Siyaset dili hep lafta kalıyor. Ben bunu pratiğe dökmek istedim. Teori olmadan pratik, pratik olmadan teori olmaz. Ben bunu gerçekleştirmek istedim.” dedi.

00

“MESELE KIRMIZI FULAR DEĞİLDİ”

Ayşe Deniz kendisiyla özdeşleşen kırmızı fulara ilişkin “Asıl şey kırmızı fular değildi. Sosyalizmin simgesi kırmızı fular değildi. Devletin üstümüze attığı yafta bununla sınırlı değildi. Devletin devrimcileriden ve halkların taleplerinden korktuğu anlamına geliyordu.” dedi.

“GENÇLER DUYAMADIKLARI O SESLERİ DUYMAYA ÇALIŞSIN”

Kandil‘den gençlere çağrı yapan Karacagil, “Bütün gençliğe şunu diyebilirim ki duymadığınız o sesleri duymaya çalışın. Duymanızı istemeyenler var. Kulaklarınızın önüne dikilen duvarları yıkın. O sese ulaştığınızda o sese se katabilmeliyiz. O zaman insanlığın konuşulduğı bir dünyanın kurulabileceğine inanıyorum. Bu sadece insanlık savaşı değil. Tüm dünyanın evrenin bir varoluş arayışıdır. ” dedi.

ANNESİ DİYARBAKIR’DA: DENİZ’İN BARIŞA KÖPRÜ OLMASINI İSTİYORUM

Antalya’da gezi eylemleri sonrası tutuklanan ve daha sonra PKK’ye katılarak ‘Destan’ adını alan Ayşe Deniz Karacagil’in annesi Nuray Erçağan, Valilik önünde oturma eylemi yapan kadınlara destek vermek için Diyarbakır’a geldi. 2 gün boyuna annelere oturma eylemi ile destek verecek olan Ercağan, bir çok cezaevinde gençlerin haksız yere tutulduğunu belirterek, “Kalekol’ların inşa edildiği bir yerde ben savaş kokusu alıyorum. Bizler savaş değil, barış istiyoruz. Deniz’in de barışa köprüsü olmasını istiyorum ve burada olmamın nedeni de barıştır” dedi.

 

Facebok'ta Paylaş

Benzer Yazılar

Etiketler:
avatar

Bu yazı hakkında birşeyler demek ister misiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>