Anasayfa » Güncel Haberler » IŞİD’in Rehin Aldığı TIR Şoförleri Türkiye’de

IŞİD’in Rehin Aldığı TIR Şoförleri Türkiye’de

3 Temmuz 2014  |  Yazar: aDMiN  |  Yorum Yok  |  615 views kez okundu
Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylas FriendFeed'de Paylaş IŞİD’in Rehin Aldığı TIR Şoförleri Türkiye’de

0

IŞİD tarafından Musul’da rehin alınan 32 Türk TIR şoförü serbest bırakıldı. Şoförler uçakla Erbil’den Şanlıurfa’ya geldi.

IŞİD‘in bugün serbest bıraktığı 32 Türk TIR şoförü öğleden sonra Mahmur İlçesi’ne ulaştı. Mamur’da Türk yetklililerin teslim aldığı Türk şoförler uçakla Erbil’den Şanlıurfa’ya getirildi. Şöförleri Türkiye’ye getiren uçak Erbil’den havalanarak saat 20.50 sularında Türkiye’ye vardı.

ŞOFÖRLERİ ERBİL KONSOLOSU TESLİM ALDI

Şoförler, Mahmur Kaymakamlığı’nda Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam tarafından alındı. Başkonsolos İnam, şoförlere geçmiş olsun dileğinde bulunduktan sonra kısa bir konuşma yaparak, uçakla Erbil’den Ankara’ya (Şanlıurfa olarak değişti) gönderilebileceklerini belirterek, “Medyaya konuşmayın” diyerek uyarıda bulundu.

Şoförler burada kısa süre kaldıktan sonra konsolosluk yetkilileriyle birlikte otobüsle Erbil’e gitmek üzere yola çıktı.

ŞOFÖRLER RAHAT NEFES ALDI

Kaçırıldıkları 9 Haziran gününden bu yana ilk kez rahat bir nefes alan şoförlerin çoğunun bitkin olduğu gözlendi. DHA muhabirlerinin bağlantı kurduğu şoförlerden Ceyhun İsmailoğlu, “IŞİD bizi bıraktıktan sonra 3 kilometre kadar yürüdük. Daha sonra yoldan geçen bir araç bizi aldı ve Mahmur Kaymakamlığı’na getirdi. Burada bizi Erbil Başkonsolosumuz karşıladı. Bizden medyaya konuşmamamızı istedi ve bizi uçakla Ankara’ya gönderebileceklerini söyledi. Şu anda otobüsle Erbil’e gidiyoruz” dedi.

Şanlıurfalı şoför Vehbi Demir de “Çok konuşamıyorum, yetkililerimiz bizi teslim aldı ve şimdi Erbil’e gidiyoruz. saat 15.00′de Türkiye’den gönderilen uçağa binecek ve Ankara’ya gideceğiz” diye konuştu.

1

ÖZEL UÇAK GÖNDERİLDİ

Şoförler, daha sonra Konsolosluk yetkilileriyle birlikte otobüsle Erbil’e gitmek üzere yola çıktı. Şoförleri Erbil’den alıp Ankara’ya ulaştırmak üzere Dışişleri Bakanlığı saat 15.00′te özel uçak gönderdi. Uçak akşam 20:50′de Türkiye’ye döndü.

 

Facebok'ta Paylaş

Benzer Yazılar

Etiketler:
avatar

Bu yazı hakkında birşeyler demek ister misiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>