Anasayfa » Güncel Haberler » Başbakan Erdoğan, Mal Bildiriminde Bulundu

Başbakan Erdoğan, Mal Bildiriminde Bulundu

3 Temmuz 2014  |  Yazar: aDMiN  |  Yorum Yok  |  651 views kez okundu
Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylas FriendFeed'de Paylaş Başbakan Erdoğan, Mal Bildiriminde Bulundu

Ağustos ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için adaylığını açıklayan Başbakan Erdoğan, YSK’ya mal bildiriminde bulundu.

00

Cumhurbaşkanlığı adaylık başvuruları bugün saat 17: 00′da sona eriyor. Bugün Meclis Başkanlığı’na yapılan başvurularla birlikte Meclis Başkanlığı adayların başvurularına ilişkin belgeleri 4 Temmuz’da Yüksek Seçim Kurulu‘na (YSK) iletecek. Cumhurbaşkanı Seçim Kanunu’na göre adaylar, başvurusu süresinin son tarihi olan bugün mal bildiriminde bulunacak. Seçilen adayın mal bildirimi seçim sonuçlarının kesinleşmesi sonrasında resmi gazetede yayımlanacak.

ERDOĞAN, MAL BİLDİRİMİ YAPTI

Başbakan Recep Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı seçimi için Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) mal bildiriminde bulundu. Başbakan Erdoğan‘ın avukatları Ali Özkaya ve Burhanettin Sevencan ile serbest muhasebeci veMali müşavir Ramazan Kocaboy, mal bildirim formunu YSK‘ya teslim etti.

Anadolu Ajansına konuşan Avukat Ali Özkaya, “Anayasamız ve 6271 sayılıCumhurbaşkanı Seçimi Kanunu çerçevesinde Sayın Başbakanımıza ait mal bildirim formunu YSK Başkanlığımıza teslim ettik. Vatanımıza milletimize hayırlı olsun” dedi.

Başbakanlık resmi sitesinde Başbakan Erdoğan‘ın mal beyanı şöyle:

16 Haziran 2011 tarihi itibariyle Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ’ın mal beyanı aşağıda sunulmuştur.

A- Taşınmaz mal bilgileri: Güneysu-Dumankaya Köyü 2.000 metrekare arsa (Maliyeti 10 bin TL)

B- Banka ve menkul değerler: Banka hesaplarında toplam 3.390.384 TL, 25.000 £, 199.867 $

C- Alacaklar: 500.000 TL

RESMİ GAZETE BEKLENECEK

YSK 5 Temmuz günü adaylık başvurularını inceleyerek eksiklik varsa tamamlanması için taraflara yazılı bildirimde bulunacak. Adayların en geç 7 Temmuz saat 17: 00′a kadar eksik belgelerini vermesi gerekiyor. Eksik belgelerin tamamlanmasıyla YSK, 8 Temmuz da geçici aday listelerini Resmi Gazetede yayınlayacak. Aday listesine itirazlar ise 9 Temmuz da yapılacak. YSK 10 Temmuz da olursa itirazları karara bağlayacak.Adaylar 11 Temmuz’dan itibaren resmen propagandaya başlayabilecek.

PROTOKOLA YASAK

Adayların seçim propaganda yasağı 31 Temmuz 2014 tarihinde başlayıp seçim günü 10 Ağustos 24: 00′de sona erecek. Adaylar yasakların başlamasıyla yurt içinde yapılacak seçim propaganda gezilerine makam arabaları ve resmi hizmete mahsus araçlarla katılamayacak. Gezilerde protokol icabı karşılama ve uğurlama törenleri yapılamayacak ve resmi ziyafet verilemeyecek. Seçim yasaklarına ilişkin olarak işlem yapma yetkisi seçimden 5 gün öncesine kadar mülki makamlara aitken son 5 gün ise ilçe seçim kurumlarına ait olacak. Yasaya göre adaylar yurt dışında ve gümrük kapılarında hiçbir şekilde propaganda yapamayacak.

KESİN SONUÇLAR 15 AĞUSTOS’TA

Yüksek Seçim Kurulu‘nun kararına göre Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu 10 Ağustos, ikinci turu ise 24 Ağustos’ta yapılacak. İlk turda yüzde 50′den fazla oy alan aday Cumhurbaşkanı olacak. İlk turda adaylar yüzde 50 oydan fazla alamazsa en çok oy alan iki aday ikinci turda yarışacak. İkinci turda ise en çok oyu alan aday Cumhurbaşkanı olacak.

İlk turda yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin geçici sonuçları 11 Ağustos 2014 tarihinde açıklanacak. 13 Ağustos’a kadar yapılan itirazlar sonrası 15 Ağustos günü kesin sonuçlar resmi gazetede yayımlanacak. Seçimin ikinci tura kalması halinde kesin sonuçlar 28 Ağustos’ta açıklanacak.Cumhurbaşkanı seçilen kişi varsa partisinden ilişiği kesilecek, Türkiye Büyük Millet meclis üyeliği sona erecek.

3 KİŞİNİN ADAYLIĞI AÇIKLANDI

Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi çatı adayı olarak Ekmeleddin İhsanoğlu’nu Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterirken Halkların Demokrasi Partisi Selahattin Demirtaş’ı aday gösterdi. Son olarak da AK Parti, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ı Cumhurbaşkanı adayı olarak Meclis başkanlığına iletti.

 

Facebok'ta Paylaş

Benzer Yazılar

Etiketler: ,
avatar

Bu yazı hakkında birşeyler demek ister misiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>