Anasayfa » Güncel Haberler » Barzani: Kerkük’te Referanduma Gideceğiz

Barzani: Kerkük’te Referanduma Gideceğiz

29 Haziran 2014  |  Yazar: aDMiN  |  Yorum Yok  |  595 views kez okundu
Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylas FriendFeed'de Paylaş Barzani: Kerkük’te Referanduma Gideceğiz

IKYB Başkanı Mesut Barzani, “Kerkük ve sorunlu bölgelerde, Irak Anayasası’nın 140. Maddesi çerçevesinde referanduma gideceğiz.” dedi.

1

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut BarzaniKerkük ve diğer sorunlu bölgelerde, Irak Anayasası’nın 140. Maddesi çerçevesinde referanduma gideceklerini bildirdi.

BARZANİ’DEN REFERANDUM İÇİN BM‘YE ÇAĞRI

Barzani, Birleşmiş Milletler (BMIrak Temsilcisi Nikolay Miladinov’u, resmi konutunda kabul etti. IKBY Başkanlığının resmi sitesinde yayımlanan açıklamaya göre Barzani, kabulde yaptığı konuşmada, Irak ordusunun çekilmesinin ardından peşmergenin kontrolü sağladığı bölgelerde referanduma gideceklerini belirterek, “Irak Anayasası’nın 140. Maddesi kapsamında Kerkük ve diğer sorunlu bölgelerde şeffaf ve açık bir referandum yapacağız. Bunun için Birleşmiş Milletler‘e müdahil olması çağrısı yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bağdat ANLAŞMADAN GERİ ADIM ATTI”

Irak Anayasası’na göre statüsü netleştirilmeyen bölgelerde, 2007 yılında referandum yapılması gerektiğini hatırlatan Barzani, şöyle devam etti: “Ancak bizimle ittifak kuran Bağdat‘taki yöneticiler, anayasanın uygulanmasına karşı durdular. Yaptığımız anlaşmadan geri adım attılar. Maalesef Bağdat‘ın yanlış siyaseti ve diğer unsurları dışlaması sonucu sorunlar derinleşerek bugün yaşadığımız krizi ortaya çıkardı. Bu krizin ortaya çıkmasına neden olanlar, siyasetlerinin çöktüğünü kabul ederek yeni bir sürecin önünü açmalıdır. Krizin çözümü, Bağdat‘ın siyasetini değiştirmesinden geçiyor.”

“ARTIK BEDEL ÖDEMEYECEĞİZ”

Kerkük‘ün, Kürdistan toprağı olduğunu yineleyen Barzani, peşmergenin kentte kalmaya devam edeceğini belirterek, “Kürdistan bölgesi, Bağdat‘ın yanlış siyasetinin cezasını ödemek zorunda değildir. Artık bedel ödemeyeceğiz. Onların iflas etmiş siyaseti nedeniyle teröristler, Kürdistanbölgesinin sınır komşusu haline geldiler. Ancak peşmerge, Kürdistansınırlarını ve halkın can ve mal güvenliğini korumaya devam edecektir” değerlendirmesinde bulundu.

Bağdat KÜRDİSTAN YÖNETİMİYLE SORUNLARINI ÇÖZMELİ”

BM Irak Temsilcisi Nikolay Miladinov ise Irak Anayasası esas alınarak, mevcut krizden çözüm yolları aranması gerektiğini kaydetti.

Miladinov, şöyle devam etti: “Sünni bölgelerde yaşayanlar, sadece teröristler değildir. Bunların dışında haklarını talep eden siyasi gruplar da var. Bu gruplar, haklarına saygı gösterilmesini istiyor. Güneydeki halkların sorunları da halledilmelidir. Buralarda hiçbir ilerleme, gelişme ve kalkınma söz konusu olmamış. Ayrıca BağdatKürdistan bölgesiyle sorunlarını çözmelidir.”

Irak‘ın krizden çıkması için Barzani’den aktif rol almasını isteyen Miladinov, ülkede siyasi sürecin başlaması ve yeni bir hükümetin kurulması için Kürt liderin devrede olmasını talep etti.

 

Facebok'ta Paylaş

Benzer Yazılar

Etiketler:
avatar

Bu yazı hakkında birşeyler demek ister misiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>