Anasayfa » Güncel Haberler » 4 Sorunun İptal Edilmesinden Sonra TEOG Sonuçları Açıklandı

4 Sorunun İptal Edilmesinden Sonra TEOG Sonuçları Açıklandı

7 Temmuz 2014  |  Yazar: aDMiN  |  Yorum Yok  |  1.095 views kez okundu
Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylas FriendFeed'de Paylaş 4 Sorunun İptal Edilmesinden Sonra TEOG Sonuçları Açıklandı

1 milyon 200 bini aşkın ortaokul 8′inci sınıf öğrencisinin girdiği ve 4 sorunun iptal edildiği TEOG sınavı sonuçları açıklandı.

28-29 Kasım’da yapılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı’nda itiraz edilen 4 soru iptal edildi. Ankara 13’ncü İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararının ardından Milli Eğitim Bakanlığı’nın üst mahkemeye itirazı da reddedildi. İtirazın ardından 4 soru iptal edilirken puanlama yeniden yapıldı ve sınav sonuçları açıklandı.

SONUÇLAR RESMİ SİTEDE YAYINLANDI

Ankara Bölge İdare Mahkemesi’nin Milli Eğitim Bakanlıpı’nın itirazını reddetmesinden sonra 4 sorunun iptaline karar verilmiş ve sonuçlarını açıklanması bekleniyordu. Bakanlık mahkemenin kararının ardından kısa bir süre sonuçları açıkladı. Öğrenciler yeniden hesaplanan puanlarına bakanlığın sitesinden ulaşabilecek. Sınav sonuçları T.C. Kimlik Numarası ve doğum tarihi yazılarak öğrenilebiliyor.

İşte öğrencilerin sınav sonuçlarını görebileceği adres:http://teog2014.meb.gov.tr/

0

SONUÇLAR AÇIKLANMADAN ÖNCE NELER YAŞANDI?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)’den yapılan açıklamaya göre iptal edilen sorulardan biri Fen ve Teknoloji, diğer 2’si İngilizce’den, 1’i de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’nden.

MAHKEME KARARI ONADI

Ankara Böle idare Mahkemesi, Bakanlığın yaptığı itirazı reddederek TEOG’da 4 sorunun iptali kararını onadı. Ve karar sonrası bütün öğrencilerin puanları yeniden hesaplandı.

Konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı‘nın yaptığı açıklamadan satırbaşları şöyle:

“İPTAL DAVASI AÇILDI”

“Fen ve Teknoloji Testi A kitapçığının 9’uncu (B kitapçığında 6’ncı), İngilizce Testi A kitapçığının 4’üncü ve 6’ncı (B kitapçığında 5’inci ve 7’nci), Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testi A kitapçığının 7’inci (B kitapçığında 1’inci) sorularının hatalı olduğu gerekçesiyle Ankara 13. İdare Mahkemesi’nde yürütmeyi durdurma istemli olarak iptal davası açılmıştır.

“4 SORU İPTAL EDİLDİ, İTİRAZ ETMEYECEĞİZ”

Mahkemenin, Haziran ayı içerisinde davalarla ilgili olarak yürütmeyi durdurma kararı verdiği vurgulanan açıklama da, “Bakanlığımız, karar aleyhine Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz başvurusunda bulunmuş, bugün itibariyle de yürütmeyi durdurma kararına yönelik bu itirazımızın reddedildiği bilgisine ulaşılmıştır. Bakanlığımız, yürütmeyi durdurma kararına yönelik itirazın reddi üzerine, öğrencilerimizin herhangi bir mağduriyet yaşamalarını önlemek ve yargı kararlarının uygulanabilirliğini sağlamak amacıyla yargılamanın devamındaki haklarından feragat ettiğine ilişkin başvurusunu da ilgili mahkemeye ulaştırmıştır.Mahkeme, yürütmeyi durdurma kararında söz konusu 4 sorunun değerlendirme dışı tutularak sınav puanı hesaplanmasında sınav kılavuzunun 11’inci maddesinin (i) bendindeki “Soru iptali olması durumunda değerlendirme geçerli soru sayısı dikkate alınarak yapılacaktır” hükmü esas alınarak değerlendirme yapılması gerektiğine hükmetmiştir.” ifadeleri yer aldı.

PUANLAR YENİDEN HESAPLANDI

Bakanlık, bu hüküm doğrultusunda yeniden değerlendirme yaparak Fen ve Teknoloji, İngilizce, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine ait puanların yeniden hesaplandığını belirtti.

 

Facebok'ta Paylaş

Benzer Yazılar

Etiketler:
avatar

Bu yazı hakkında birşeyler demek ister misiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>